Σελίδες

Την πρώτη εντός έδρας ήττα της χρονιάς γνώρισε ο Κολοσσός

Την πρώτη εντός έδρας ήττα της χρονιάς γνώρισε η Κ.Α.Ε. ΒΑΠ Κολοσσός, η οποία έχασε δίκαια από τον Απόλλωνα Πάτρας με σκορ 80-67. Η ομάδα μας βρέθηκε σε κακή μέρα, έκανε πολλά λάθη και δεν μπόρεσε να πάρει το θετικό αποτέλεσμα στο «Βενετόκλειο». Οι «θαλασσί» προηγήθηκαν 6-4, αλλά ο Απόλλων Πάτρας ξέφυγε με +7 (10-17 στο 7’) χάρη κυρίως στον Κρόλο. Με την είσοδο του Καλαϊτζή, η ομάδα μας ισορρόπησε το παιχνίδι και μείωσε σε 18-19 (9’) για να λήξει η α’ περίοδος με 18-21. Στη συνέχεια, το β’ δεκάλεπτο κύλησε πόντο-πόντο, με την ομάδα μας να προηγείται 26-23 και τους φιλοξενούμενους να προσπερνούν (32-33), έχοντας υπεροπλία στα ριμπάουντ (11-17).
Στην «επανάληψη» η Κ.Α.Ε. ΒΑΠ Κολοσσός ξεκίνησε πολύ καλά και τρέχοντας στον αιφνιδιασμό κατάφερε να ξεφύγει 48-41 (27’). Ο Απόλλων Πάτρας όμως με συνεχόμενα τρίποντα και χάρη στην εξαιρετική παρουσία των Γκραντ και Αργυρόπουλου ισοφάρισε γρήγορα (50-50 στο 29’), ενώ πέρασε μπροστά με 50-54 στο 30’. Στο τελευταίο δεκάλεπτο, η ομάδα μας ήταν άστοχη, ο Απόλλων βρήκε λύσεις και ξέφυγε με +8 (56-64 στο 35’), φτάνοντας στην επικράτηση.

Ευχόμαστε στην ομάδα της Ρόδου επιτυχίες και διακρίσεις!